Jaa

HelB:lle uusi työehtosopimus

Myöhään keskiviikkoiltana 19.5. syntynyt Helsingin Bussiliikenteen uusi työehtosopimus pohjautuu Palvelulaitosten työnantajayhdistyksen (PTY) työehtosopimukseen. Helsingin Bussiliikenne Oy liittyy PTY: n jäsenjärjestöksi. PTY on kuntataustaisia osakeyhtiöitä kokoava työnantajajärjestö.

 In swedish

 In arabian

 In english

 In estonia

 In russian

Lakonuhkaa työntekijöiden edustajat pitivät välttämättömänä, jotta työantaja saatiin neuvottelemaan uudesta sopimuksesta, joka tunnistaa myös työntekijöiden tarpeet oman elämänsä järjestämiseksi. Henkilöstön eläkeoikeus järjestetään edelleen kunnallisen eläkejärjestelmän mukaisesti.

Nykyisen sopimuksen työvuoromääräyksiä noudatetaan vuoden 2010 loppuun asti. Henkilöstö siirtyy PTYTES:n piiriin sillä tehtäväkohtaisella palkalla, joka on voimassa 31.12.2010. Kenenkään palkka ei alene siirron yhteydessä.

Sopimuskausi 1.5.2010 – 30.4.2012

Kuljettajilla sopimuksen mukaiset korotukset ovat:
1.6.2010 yleiskorotus 0, 65%
1.10.2010 yleiskorotus 0,7%
1.4.2011 yleiskorotus vähintään 0,7%. + peruspalkan nosto myöhemmin tarkemmin määriteltävän tason mukaisesti.

1.12.2011 maksuun tulevasta korotuksesta sovitaan erikseen 31.10.2011 mennessä. Tässä yhteydessä palkkoja korotetaan erikseen sillä laskennallisella määrällä, joka kertyy sopimuskauden pidentämisestä kolmella kuukaudella. Mikäli sopua ei määräaikaan tästä korotuksesta synny, sopimus on sanottavissa irti 31.12.2011.

Korjaamo- ja hallintohenkilöstön osalta noudatetaan PTY:n sopimusta, jonka mukaan ensimmäinen yleiskorotus (1.3.2010) on 0,6%, tämä maksetaan 1.6.2010 näille työntekijäryhmille takautuvasti. 1.10.2010 toteutetaan samapalkkaerän kohdennukset jotka ovat joko 0,3 % tai 0,7% hinnoittelukohdasta riippuen.. Vuodesta 2011 neuvotellaan erikseen.
Siirtymäkauden palkkataulukot sovitaan 1.6.2010 mennessä.

Lomaoikeus säilyy, työvuorot ennustettavia

Uusi sopimus ei heikennä työntekijöiden vuosilomaoikeuksia.
Yksittäisen työrupeaman maksimipituus lyheni viidestä ja puolesta tunnista viiteen tuntiin. Työrupeaman vaihteluväliksi sovittiin 4,5 – 11 tuntia. Työhön sidonnaisuus on enintään 12 tuntia

Tärkeänä pidetty työvuorojen ennustettavuus säilytettiin. Sopimuksessa oleva lauseke, jonka mukaan kuljettajan on tiedettävä milloin hänellä on vapaapäivä, merkitsee ennustettavuuden säilymistä ja työntekijöiden mahdollisuutta suunnitella tekemisiään pitkillä aikaväleillä.
Vuosityöaika säilyy 100 tuntia pienempänä kuin AKT:n sopimuksen piirissä olevilla kuljettajilla.

Peruspalkka nousee, erillislisät poistuvat

Uuden sopimuksen mukaan 1.1.2011 vanhoista lisistä( telilisä, kaksiosaisen päivän lisä, ruuhkaylityslisä ja HK-kuljetuserä) luovutaan ja vapautuvat erät käytetään peruspalkkojen nostamiseen. Lisäksi nykyinen toinen kokemuslisä (10 v /5 %) siirretään peruspalkkoihin, mikä merkitsee, että uusien ja alle viisi vuotta palvelleiden peruspalkka nousee 5 prosentilla. Muiden osalta tämä muutos ei nosta eikä laske varsinaisen palkan tasoa.

Uusi työehtosopimus koskee kaikkiaan noin 1300 työntekijää (joista 1100 kuljettajia). Sopimuksen neuvottelu- ja sopijaosapuolia ovat PTY, JHL, Jyty sekä Juko.

Julkisten ja hyvinvointialojen liitto JHL
Julkis- ja yksityisalojen toimihenkilöliitto Jyty


Lisätiedot:
JHL:n neuvottelupäällikkö Håkan Ekström 040 8282 865
JHL:n kuljettajayhdistyksen puheenjohtaja Leif Holmberg 050 3379 791
Jytyn edunvalvontajohtaja Marja Lounasmaa 040 5945 872
Jytyn työmarkkina-asiamies Juha Isoniemi 0400 727 276
Jytyn pääluottamusmies Marko Jouppila 050 5591870

Näytä uutiset palstassa "Tiedotteet"