Jaa

PTY

Luottamusmieskoulutus

Osallistumisoikeus palkalliseen luottamusmieskoulutukseen on pääluottamusmiehellä tai vastaavassa asemassa olevalla luottamusmiehellä. Työehtosopimuksessa ei ole mainintaa varaluottamusmiesten osallistumisoikeudesta. Otamme myös heidät mukaan koulutuksen, mikäli työnantaja päästää.

Mikäli työnantaja päästää, luottamusmies voi osallistua kaikille Jytyn teemakursseille ja neuvottelupäiville (pois lukien muiden alojen työehtosopimuskoulutus sekä yksityisen alan neuvottelupäivät). Usein työnantaja suhtautuu myönteisesti myös muihinkin kuin vain palkalliseksi hyväksyttyihin koulutuksiin.

Liitto kustantaa kurssille osallistuvien luottamusmiesten  matkakustannukset, täysihoidon ja matkakorvaukset. Huom. Vuorotteluvapaalla, sairaslomalla tai muulla vastaavalla vapaalla ei voi osallistua koulutukseen. 

Kunta-alan luottamusmiehet voivat hakeutua PTY alan kurssille, mikäli työnantaja suhtautuu tähän myönteisesti ja työpaikan luottamusmies tai osa hänen edustamaansa henkilöstöä on mahdollisesti siirtymässä PTYTES:in piiriin.

Vuoden 2013 palkalliseksi hyväksytyt koulutukset löydät täältä.

Yhteistoiminta - ja työsuojelukoulutus

Yhteistoiminta- ja työsuojelukoulutuksesta ei ole mainintaa työehtosopimuksessa.

Työsuojelukoulutus on lakisääteistä. Työnantaja voi päästää työsuojelun luottamushenkilön Jytyn  koulutukseen, joskaan velvoitetta ei ole päästää juuri liiton kurssille. Mikäli työnantaja päästää henkilöstön edustajan yhteistoiminta- ja työsuojelukoulutukseen, voi hän osallistua koulutukseen.

Kustannukset korvataan samoilla ehdoilla kuin luottamusmieskoulutuksessa.