Jaa

Raamisopimus palkkaratkaisusta syntyi

Työmarkkinakeskusjärjestöjen neuvotteluissa on sovittu raamisopimuksesta, joka sisältää palkankorotusraamin ja työelämän laatua koskevia parannuksia. Seuraava vaihe on se, että neuvottelut siirtyvät liittotasolle eli alakohtaisiin sopimusneuvotteluihin. Liittojen on viimeistään 24.11 ilmoitettava keskusjärjestöilleen sitoutuvatko ne solmimaan työ- ja virkaehtosopimusratkaisun keskitetyn sopimuksen puitteissa. Kuntasektorin osalta pääsopijajärjestöjen ja KT:n on siis saatava neuvottelutulos viimeistään 24.11 mennessä. Tätä ennen Jytyn valtuuston on käsiteltävä asiaa.

Uudessa keskitetyssä ratkaisussa on samat palkankorotukset kuin viikkoa aiemmin hylätyssä sillä poikkeuksella, että sopimuskauden alussa palvelussuhteessa oleville maksetaan 150 € kertakorvaus. Keskitetty ratkaisu merkitsee sitä, että kaikissa työ- ja virkaehtosopimusratkaisuissa noudatetaan tarjouksessa esitettyä palkkaraamia. Sopimuskausi on 25 kuukautta ja ensimmäisen 13 kuukauden jakson sopimuskorotus on 2,4 % ja tätä seuraavan 12 kuukauden jakson sopimuskorotus on 1,9 %.

Sopimuskauden alussa tulee maksuun em. 150 € kertakorvaus. Sopimus piti sisällään myös mm. työttömyysturvaparannuksia, perhevapaajärjestelmän uudistamista lisäämällä mm. isyysvapaata 54 arkipäivään. Sopimuksen perusteella työryhmät olisivat selvittäneet mm. työsuojelua, osaamisen kehittämistä, vuokratyötä ja samapalkkaisuutta.
Keskitetty ratkaisu merkitsee sitä, että liittojen omat (alakohtaiset) neuvottelut, kuten kuntasektorin neuvottelut saavat kehikon ja sen sisällä käymme omat neuvottelumme. Palkankorotusten kustannusvaikutus on siis sovittuna, mutta se, miten se jakautuu, on neuvottelujen kohteena. Sekin, onko palkankorotus pelkästään prosenttiperusteinen vai onko siinä mukana vähimmäiseurokorotukset, jää kuntasektorin neuvotteluissa ratkaistavaksi. Vaikka keskitetty ratkaisu syntyisikin, kunta-alan pääsopijajärjestöt tulevat mitä todennäköisimmin esittämään yhteiset sopimustavoitteet.

Tekstitavoitteissa tulee olemaan sekä palkkaukseen että työaikaan liittyviä muutosesityksiä. KT:n ja pääsopijajärjestöjen yhteisessä työaikatyöryhmässä on valmisteltu erityisesti jaksotyöhön liittyviä muutoksia, joilla selkiytetään ja parannetaan tämän työaikamuodon ongelmakohtia. Palkkaustyöryhmässä on vastaavasti valmisteltu muutoksia, joilla myös selkiytetään palkkauslukua ja terävöitetään tva-määräyksiä. Viime neuvottelukierroksen tavoitteita, joita ei saavutettu, kuten isyysvapaan palkallisuus ja b-taulukon poistaminen tulevat suurella todennäköisyydellä olemaan sopimustavoitteissa.

Edunvalvontaosastolla valmistellaan tällä hetkellä yksityiskohtaisia sopimustavoitteita kuntasektorin neuvotteluja varten. Valmistelu tehdään hyvässä ja tiiviissä yhteistyössä muiden kuntasektorin pääsopijajärjestöjen kanssa.

Teksti: Marja Lounasmaa, Jytyn edunvalvontajohtaja